Home Shendet “Vetëm mjaltë dhe kos”! Këtë verë edhe ‘gjyshja’ do të ç mendet...

“Vetëm mjaltë dhe kos”! Këtë verë edhe ‘gjyshja’ do të ç mendet pas kësaj maske

682
0

Nuk është e nevojshme që të shkoni në sallone bukuri apo të shpenzoni shuma të mëdha parash, por mund të bëhet lehtësisht në kushte shtëpie dhe me dy përbërës që mund të gjenden shumë lehtë.

Ju nevojitet vetëm pak kos dhe mjaltë.

Ajo çfarë duhet të bëni është thjesht të përzini këto dy përbërës në një tas të vogël dhe masën e krijuar vendoseni në fytyrë, duke shmangur rreth buzëve dhe syve.

Mbajeni në fytyrë për 10-15 minuta dhe më pas shpëlani fytyrën me ujë të ngrohtë.

Këtë maskë aplikojeni një herë në dy javë.

Pse duhet përdorur Kosi?

Kosi është një ushqyes mjaft i mirë për çdo lloj lëkure.

Maskat me kos, të paktën për 10 minuta, janë ndër më të këshilluarat në botën e kozmetikës.

Kur kombinohet me mjaltë arrin shumë efekte njëkohësisht: hidratues, zbardhues, ant irrudhë, njëtrajtues ngjyre të lëkurës, antiakne, kundër shenjave, m byll poret e mëdha.

Pra, maskën më lart, kaq të thjeshtë në përgatitje, mund ta përdorni për të gjitha këto pro bleme fytyre…

Pse mjalti? Na lini ta shpjegojme gjate…

Përfitimet e mjaltit në produktet e bukurisë janë të pafundme.

Mjalti ka qënë përdorur për trajtime bukurie për shekuj me rradhë.

Efekti i dobishëm i mjaltit në lëkurë ka një reputacion shekullor.

Mjalti përdoret për të parandáluar rrudhat dhe për të mbajtur tonin e lëkurës të zbehtë.

Sot, shumë kremra kanë përmbajtje mjaltin.

Mjalti ka një efekt zbardhues, ushqyes dhe anti-rrudhë.

Mjalti e mban fytyrën tuaj si mjalti, të pastër, të butë dhe të hidratuar.

Mjalti është një lëng i ëmbël i prodhuar nga bletët nga nektari që ato mbledhin nga lulet.

Ai është i përbërë nga glukoza, fruktoza, dhe minerale siç jane:hekuri, kalçiumi, fosfati, natriumi, klori, kaliumi dhe magnezi.

Mjalti gjithashtu është mjaft i pasur me vitamina B1, B2, B3, B5 dhe B6.

Së bashku me shumë përfitime shëndetësore, mjalti është shumë i vlefshëm për qëllime të bukurisë.

Mjalti është tepër efikas per:

1 Parandalon shenjat e moshës.

Duke qënë një burim i mirë antioksidantë, mjalti mbron lëkurën tuaj nga dë mtimi qelizave për shkak të radikalëve të lirë.

Radikalet e lira mund të përshpejtojnë proçesin e plákjes dhe mund të kontribuojë në rrudhat.

Ai gjithashtu mban lëkurën të mirë-hidratuar dhe të rinuar.

2 Zbeh njollat.

Njollat e çdo madhësie janë të shë mtuar për t’u parë.

Nëse jane në një pjesë të dukshme të trupit, shumë njerëz do të kërkojnë mënyra për të shpëtuar prej tij sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndërsa njollat janë të vës htira për të trajtuar, ju mund të përdorni produkt me perberes mjaltin për të minimizuar pamjen e tyre.

Mjalti rrit shèrimin dhe rigjenerimin e indeve dhe ndihmon rigjálljen e qelizave te lëkurës.

3 Trajton sëm undjet e lëkurës.

Psoriaza është një sëm undje auto-imune që ndikon në qelizat e lëkurës.

Ajo shkákton skùqje, flluska, krùajtje të lëkurës.

Mjalti mund ta trajtojë këtë sëm undje, ai mund të zbusë lëkurën, redukton dhe mbron lëkurën e dëm tuar nga inf ektimi.

4 Shëron prèrje të vogla dhe plágët.

Mjalti është përdorur edhe për të trajtuar prèrje të vogla dhe pl agë.

Ndihmon lëkurën të nxjerrë lëngun larg nga zona e prekur për të përshpejtuar kohën e shërimit.

Parandalon rritjen e mikro-organizmave dhe ul rre zikun e inf ektimit.

Një studim i 2013 vëren se mjalti është efektiv si një trajtim i ditës për pl agët akute.

Megjithatë, kjo nuk është efektive për trajtimin e pl agëve kronike, të tilla si ùlçerat e lëkurës dhe pl agët e inf ektuara kirùrgjikale \.

5 Lùfton aknet.

Aknet krijohen për shkak të sekretimit të vajit të tepërt dhe pluhurit të cilat bashkohen dhe bllòkojnë poret e lëkurës që krijojnë një terren të lulëzuar për bak teret.

Mjalti është një agjent fizik antibiòtik dhe anti- inflámator, që mund të reduktojë simptomat e akneve dhe parandalon inf eksionet.

Ai gjithashtu mban lëkurën tuaj te hidratuar, për shkak të ushqyesve të shkëlqyer të pranishëm në të.

6 Zbut buzët e plasaritura.

Buzët e buta janë një tjetër element që duhet të shtoni në bukurinë tuaj, dhe mjalti është një përbërës i madh për të parandáluar ose trajtuar buzët e thatë dhe të plasaritura.

Aftësia hidratuese e mjaltit mund të ndihmojnë në rikthimin e lagështirës së humbur në buzët tuaja për të parandaluar çarje të d himbshme.

Plus, ajo do të zvogëlojë rre zikun e inf eksionit nga buzët e plasaritura .

7 Mban duart e buta.

Duart e thata janë një pro blem shumë i zakonshëm që mund të zgjidhen me mjaltë.

Mjalti ndihmon për t’i mbajtur duart tuaja ekstra të butë dhe të qetë.

Plus, ajo ndihmon për të luf tuar dème të lirë radikale, për të parandáluar shenjat e plákjes nga duart tuaja.

8 Trajton djègiet e vogla.

Ju mund të përdorni mjaltin për të trajtuar dj egie të vogla apo të shkallës së parë që janë të shënuara me skùqje dhe ndikojnë vetëm shtresat e jashtme te lëkurës.

Për shkak të antibákterialeve dhe anti-inflámatorëve, mjalti redukton shpejtë en jtjet, ndihmon në parandalimin e inf eksionit dhe përshpejton shërimin e përgjithshëm.

Gjithashtu zvogëlon shanset e pla gëve në zhvillim .

9 Trajton strijat.

Mjalti përmirëson elasticitetin dhe lagështinë e lëkurës dhe ndihmon në prodhimin e kolagjenit, kështu që lëkura mund të rifitojë qëndrueshmërinë e saj.

Mjalti ndihmon ne prodhimin e kolagjenit, i ofron qendrueshmeri lekures, dhe e ben me elastike dhe te hidratuar./Supershëndeti