Home News Vendi tronditet nga lëkundja e fortë e tërmetit, nuk gjen paqe Toka

Vendi tronditet nga lëkundja e fortë e tërmetit, nuk gjen paqe Toka

1288
0

Turqia eshte t.ronditur mesditen e sotme nga një termet i forte me magnitudë 5.5 të shkallës Rihter.

Lekundja eshtë ndjerë në lindje të vendit, rreth 23 km nga Sincik, një zonë në provincën e Adıyamanit.

Tèrmeti që gòditi vendin rreth orës 12:37 sipas orës lokale ishte me thellësi 7 kilometra. Ndërkohë lèkundjet janë ndjerë edhe në zona të tjera si Gaziantepi dhe Malatya.

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu, nëpërmjet Twitterit ka njoftuar se deri tani nuk ka raportime për dème materiale.