Home Shendet Përzieni Sodë Buke me Ujë! Uaaa, Çfarë i bën Flokëve, do Habiteni!

Përzieni Sodë Buke me Ujë! Uaaa, Çfarë i bën Flokëve, do Habiteni!

213
0

Soda e bukës, ose bikarbonat natriumi, është një produkt i zakonshëm që mund të gjendet në pothuajse të gjitha kuzhinat.

Është shumë e përdorshme, pasi ajo mund të përdoret si në ushqim ashtu edhe në pastrim.

Për më tepër, bikarbonati i natriumit ka gjithashtu efekte të ndryshme shëndetësore dhe terapeutike.

Kjo do të thotë, se ajo ka aftësinë për të nd aluar humbjen e flokëve dhe për të stimuluar rritjen e tyre!

Bikarbonat natriumi vepron si një shampo natyrale sepse mund të pastrojë flokët. Ajo shërben si një zbutës, sepse mund të zbusë flokët.

Siç mund ta shihni, ky përbërës ka përfitime të jashtëzakonshme për flokët tuaj. Pra, pse nuk e përdorni atë në vend të shampos tuaj të zakonshme?

Bikarbonat natriumi stimulon rritjen e flokut

Në fakt, bikarbonat mund të pastrojnë plotësisht flokët dhe t’i bëjnë ata të butë dhe të shëndetshëm.

Stimulon rritjen e flokut

Nëse flokët tuaj janë plot me to ksina dhe kim ikate, ajo do të nxisë rritjen e flokëve. Bikarbonati i natriumit do të pastrojë flokët në mënyrë më efektive se çdo shampoja.

Kjo nuk është e gjitha: ajo gjithashtu do t’ju ndihmojë të hiqni papastërtinë e tepërt nga flokët tuaj, gjë që do t’i lejojë ata të bëhen të fortë për një kohë të gjatë.

Elim inon klorin

Klori mund të dë mtojë flokët tuaj. Gjithashtu, mund të ndryshojë ngjyrën e flokëve. Bikarbonat natriumi heq klorin nga flokët dhe koka, duke parandaluar dë mtimin e flokëve.

Heq mbetjet e pavlera të flokëve

A e dini se çdo xhel, shampo ose llak i flokëve të mbetur mund të dë mtojnë flokët tuaj, duke i bërë ata me yndyrë?

Por soda e bukës mund t’i pastrojë flokët tuaj natyrshëm. Është një përbërës i dobishëm që përmirëson ndjeshëm cilësinë e flokëve dhe heq çdo balsam ose mbetje shampoje, e cila siguron një shkëlqim të qëndrueshëm të flokëve.

Receta:

Gjithçka që duhet të bëni është të përzini ujë dhe bikarbonat në një raport prej 3-1.

Mbani në mend se sa më të gjatë flokët, aq më shumë shampo duhet të përgatisni.

Në veçanti, është e këshillueshme për përzierje 6 lugë ujë me 1 lugë gjelle sode buke, nëse keni flokë mbi shpatullat tuaja.

Ju duhet të filloni ta vendosni përzierjen nga rrënjët e flokëve në skajet dhe ta mbani ashtu për disa minuta, pastaj ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

Në fund, është e këshillueshme që të lani flokët me një përzierje të uthullës së mollës dhe ujit në një raport prej 4-1.

Për më tepër, është e mundur të shtoni disa pika vaj esencial. Sigurohuni që përzierja të mos hyjë në sy.