Home News Në spital po bëhet nami? Marjeta del urgjent me lajmin e rëndë:...

Në spital po bëhet nami? Marjeta del urgjent me lajmin e rëndë: Të infektuarit po vijnë me simptoma të…

311
0

Ministria e Shëndetësisë tha sot se ka vijuar të ketë shtrime të reja në spital me simptoma të rënduara si pasojë e koronavirusit, dhe raste të reja pozitive të identifikuara nga epidemiologët në terren.

Aktualisht në spitalin infektiv po trajtohen 71 pacientë, 10 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 2 janë të intubuar në gjendje të rëndë shendetesore.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 269 testime për të dyshuar të prekur nga virusi, nga të cilat janë konfirmuar 45 raste pozitive.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar në 1516 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 999 persona aktivë me koronavirus, kryesisht në Tiranë, Shkodër dhe Durrës.