Home News Mjeku i njohur Tritan Kalo ben apelin e fundit per qytetaret: Po...

Mjeku i njohur Tritan Kalo ben apelin e fundit per qytetaret: Po vazhdoj keshtu ja cdo te ndodhi

992
0

Infeksionet per shkak te koronavirusit vazhdojne te rriten ne vendin tone dhe mjeket po japin alarmin pasi nese vazhdon keshtu do te shkojme drejte karantines per se dyti here dhe kjo do te kishte shume pasoja ndaj duhet te jemi te vemendshem dhe te ruajm disatancimin social qe te minimizojme sa me shume te jete e mundur infektimet.

Nje reagim ka ber bere diten e sotme mjeku i njohur Tritan Kalo. Ja si eshte shprehur mjeku:

Kohë Kovidiane PUNA, PËRKUSHTIMI dhe PROFESIONALIZMI duhet të prevalojnë këto kohë në Shëndetësinë tonë Publike dhe jo vetëm Si Mantelbardhë DUHET t’i bëhemi krah njëri-tjetrit në këtë sfidë mbarëbotërore TEORIZIMET për PROTAGONIZËM por jo për ZGJIDHJE praktike të ardhura këto javë nga burime si të brendëshme po ashtu edhe të jashtëme, sidomos kur ato në harkun kohor të disa javëve kundërshtojnë njëra-tjetrën, NUK sjellin ndonjë dobi në përballjen me këtë sfidë, përkundrazi Koronavirusi është ulur tashmë këmbëkryq në mesin tonë

JO me mërira dhe hatërmbetje të pavlera, që disa i sjedhin në vëmëndjen tonë këto kohë, KUR të tëra energjitë tona intelektuale dhe jo vetëm duhen përmbledhur në mirëmenaxhimin e kësaj sfide, që ishte, është dhe ndoshta do mbetet me shumë shqetsime edhe për vende me fuqi ekonomike dhe sisteme shëndetsore më të mirëpajisura e më mirë të financuara se Sistemi ynë Shëndetsor MIRËBESIMI dhe MIRËKUPTIMI mes nesh si kolegë si dhe i yni me publikun, i cili për asnjë çast të mos e nënvlerësojë kujdesin ndaj vetes dhe të afërmve të tij, MBETEN çelësat e zgjidhjes së kësaj sfide që ka vënë në vështirësi jetën e të gjithëve BASHKË me siguri NE do ja dalim mbanë Javë të mbarë miq, kolegë e bashkëatdhetarë