Home News Italia ndjek linjën e BE-së, mbyll kufirin me Shqipërinë/ Ja kur mund...

Italia ndjek linjën e BE-së, mbyll kufirin me Shqipërinë/ Ja kur mund ta hap perseri

875
0

Dhe Italia mbyll kufirin me Shqiperine ashtu sic rekomandoi Bashkimi Evropian pasi numri i te infektuarve eshte ne rritje ne vendin tone dhe kjo ka bere qe vendin yne te perjashtohet nga lista e vendeve te lejuara

Ndaj shume shtete te BE kane ndaluar hyrjen ne kufi te shtetasve Shqiptare.

Mësohet se do të lejohet lëvizja e lirë per 14 vende extra Schengen, të cilat janë vendosur nga BE dhe konsiderohen si vende të sigurta. Shqiperia bashke me Kosoven nuk bejne pjese te kjo liste

Lajmi është konfirmuar nga ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ndërsa sqarohet se hyrja në territorin e shtetit fqinj do të lejohet edhe për ata që udhëtojnë nga venda extra Schengen për motive studimi.

Burime bejne me dije se gjithcka varet nga gjendja e te infektuarve ne vendin tone. Nese situata do te permiresohet atehere kufijte do te hapen me te gjitha shtetet e BE. Kjo do te shikohet mbas 14 ditesh